גישור עסקי: 5 עצות למנהל ולפרקליט

גישור עסקי: 5 עצות למנהל ולפרקליט   גישור עסקי: 5 עצות למנהל ולפרקליט עו"ד רונן סטי,רונן סטי ושות' משרד עו"ד, בוררות ויישוב סכסוכים¹ "ההסכם הכי טוב הוא זה המושג יחד עם הצד השני" (מהטמה גנדי) הליך הגישור בישראל מצוי בצומת דרכים. מחד, המדינה מחייבת בעלי דין לפנות להליכי גישור על דרך חובת התייצבות לישיבת מהו"ת – מידע היכרות ותיאום. מאידך, טרם קמה בישראל קהילת מגשרים מקצועית ומספר העוסקים הרציניים בתחום מועט ביותר. 5 הכללים הבאים עשויים לסייע בידיכם בהליך חשוב זה:   עמוד על קיומו של הגישור בפני מגשר מקצועי[1] מלאכת הגישור הנה מלאכת מחשבת. על המגשר לשלב בין יכולת להוביל את הצדדים להסכם, הבנה …

אודות

משרדנו מתמחה בייצוג לקוחות בהליכי בוררות עסקית, בינ"ל ובענף הבניה. עיון בפסקי הדין הניתנים בבתי המשפט בנוגע להליכי בוררות מלמד עד כמה הבנה מעמיקה בדיני בוררות מכריעה את הכף ולא די בהבנת התחום העסקי, תחום ליקויי הבניה, סכסוך שותפים, הפצה או סוכנות וכיו"ב. הדבר נכון גם כאשר מדובר בבוררות בינלאומית בה הבנת כללי בית הדין לבוררות כדוגמת אלה של ה – ICC אשר יצאו במהדורה חדשה בשנת 2012 או של ה – LCIA תכריע את סיכויי התיק, לעיתים במידה גדולה יותר מאשר הדיון בתחום המסחרי בו חלוקות דעות הצדדים.

צור קשר

גישור עסקי: 5 עצות למנהל ולפרקליט

 

גישור עסקי: 5 עצות למנהל ולפרקליט

עו"ד רונן סטי,רונן סטי ושות' משרד עו"ד, בוררות ויישוב סכסוכים¹

"ההסכם הכי טוב הוא זה המושג יחד עם הצד השני" (מהטמה גנדי)

הליך הגישור בישראל מצוי בצומת דרכים. מחד, המדינה מחייבת בעלי דין לפנות להליכי גישור על דרך חובת התייצבות לישיבת מהו"ת – מידע היכרות ותיאום. מאידך, טרם קמה בישראל קהילת מגשרים מקצועית ומספר העוסקים הרציניים בתחום מועט ביותר. 5 הכללים הבאים עשויים לסייע בידיכם בהליך חשוב זה:

 

  1. עמוד על קיומו של הגישור בפני מגשר מקצועי[1]

מלאכת הגישור הנה מלאכת מחשבת. על המגשר לשלב בין יכולת להוביל את הצדדים להסכם, הבנה מהירה של הסכסוך במישור העסקי והמשפטי כאחד, כאריזמה רבה ויכולת לשכנע בזמן אמת צדדים המצויים בשיא התמודדות עם משבר ביחסיהם העסקיים. לא כל אחד מתאים למשימה זו ויש לזכור כי כיום לא נדרשת כל הכשרה מוקדמת. לכן, עיקר האחריות בבחירת המגשר מונחת על כתפיכם. עליכם לבחור מגשר היכול לסייע ביישוב הסכסוך ולא רק בניתוח משפטי שלו, נכון ככל שיהא. אני רואה יתרון למגשר שהנו עורך דין אך אין בכך כדי להוות תנאי מספיק. ניסיונו כמגשר בפועל בתיקים מסחריים מורכבים רבים, הבנתו את תחום הסכסוך ויכולת מוכחת יביאו גם את התוצאות המקוות, או לכל הפחות, יניעו את הצדדים לצמצום הסכסוך, דבר שיתרום לפתרונו המלא.

 

  1. קיים הכנה ראויה להליך הגישור!

הליך הגישור הנו זירת משא ומתן המתנהל ב"שידור ישיר" בסיועו של המגשר. זהו רגע האמת, או כפי שנוהגים בספורט לכנותו, ה – "Money Time". הצלחה בו מחייבת הכנה, בין היתר, תוך התייחסות מוקדמת לשאלות הבאות: מדוע חשוב לצד השני כי הסכסוך ייפתר בגישור? מהם היתרונות עבורך? מהי החט"ב שלנו (החלופה הטובה ביותר מחוץ לשולחן הגישור כרגע? ומהי החג"ב (הגרועה ביותר)? מיהו המגשר ומהי גישתו? איזה שאלות יש לנו לצד השני? מה יהיה משפט/מסר הפתיחה? הכנה מקצועית עשויה להשפיע בכ- 50% על תוצאות הגישור.

 

  1. הקשב מחדש

למנהל – קרוב לוודאי כי היית שם בעת כריתת ההסכם, בימים בהם האמנת והערכת כי העסקה בוא תצליח. מהלך הדברים השתנה, פרץ סכסוך ועתה אתה בגישור. יש לך את האמת שלך. אם עמדתך מוצקה ואיתנה, תוכל לשכנע בה. אם גם לצד השני אמת איתנה משלו הרי שיש להפיק לקחים שכן בבית המשפט הגרסאות הנוגדות מתנגשות חזיתית והסיכון בכך רב. הגישור נותן הזדמנות לצדדים ולעורכי דינם להקשיב לסכסוך מחדש ומתוך ניסיון להבין את השתלשלות הדברים גם מן הצד שכנגד. הקשבה פותחת את הראש לאפשרויות חדשות לפתרון הסכסוך. הקשב מחדש וייתכן כי תמצא שיש מקומות בהם ציפיות שונות תרמו לתוצאות אך עדיין ניתן לתקן את שארע, או לפחות להיפרד בלחיצת יד. לפרקליט – זו ההזדמנות להבין את עמדת הצד השני שכן עד עתה למדת את הסכסוך מפי הלקוח בלבד. הבנה זו תתרום ליכולתך להעריך באופן ריאלי סיכויים וסיכונים וכפועל יוצא להתקדם לנוסחת הסכם הוגן.

 

  1. נצל את הפגישות הנפרדות

אחד מיתרונותיו הגדולים של הליך הגישור טמון באפשרות קיום ישיבות נפרדות עם המגשר. דע לאתר את המועד המתאים לכך. שתף את המגשר, תחת חובת הסודיות בה הוא חב, במידע דיסקרטי. ייתכן כי תוכל לחוש את הדופק בנוגע להצעה לסיום הסכסוך מבלי שהצד השני יידע שהיא מטעמך. ייתכן כי תוכל ללמוד ממנו על מצב התיק המשפטי מנקודת ראותו האובייקטיבית. יתכן כי יהיה לו מידע חשוב למסור לך. יחד עם זאת, עניינים שהסודיות חשובה להם צריכים להישאר מחוץ למפגשים המשותפים מאחר ואין ערובה שהליך הגישור יסתיים בהסכם.

 

  1. באין הסכם, בחן אפשרות של בוררות מקצועית

הליך הגישור הנו דרך אחת מבין שלל אפשרויות לפתרון סכסוכים מחוץ לכותלי בית המשפט. הליך הגישור יכול לשמש גם כגשר לפתרון חלקי של הסכסוך וסיומו בהכרעת בורר מתקדמת. המגשר עשוי לסייע בכך מעצם הבנתו את הסכסוך. יחד עם זאת, אם המגשר נקט עמדה הנוטה לצד זה או אחר באופן משמעותי הרי עדיף שהבוררות תתקיים בפני בורר אחר. מניסיוני, עשוי המגשר, בדרך כלל, לסייע בפתרון הסכסוך כבורר. הגישור יכול לסייע בהחלטה על הליך פס"ח, היינו, על מתכונת הבוררות המתאימה ביותר לפתרון הסכסוך. כך, תמצאו את הליך הגישור יעיל פעמיים, הן בפתרון חלקי של הסכסוך והן בסלילתו דרך בוררות איתנה ואפקטיבית לפתרונו המלא.

 

[1]רונן סטי ושות', משרד עו"ד בוררות ויישוב סכסוכים העוסק בתחום המסחרי ומתמחה בפתרון סכסוכים משפטיים,בין אם תוך ניהול ובין באמצעות הליכי בוררות, מו"מ וגישור משפטי.

web: setty-law.com, Email: ronen@setty-law.com.

 

 

צור קשר