ארכיון

בוררות מסחרית ובינלאומית

הבוררות מהווה הליך שיפוטי פרטי במקום בית משפט

משרדנו מרכז את עיקר מאמציו לניהול, ייצוג וקידום הליכי הבוררות בישראל ובזירה הבינ"ל. עו"ד סטי נמנה על הבוררים והמגשרים הבכירים בישראל. בשנת 2008 תוקן חוק הבוררות בעקבות יוזמתו משנת 2004. התיקון הסדיר אפשרות ערעור הסכמית בפני ערכאת בוררות וכן חובת נימוק של פסק הבוררות כברירת מחדל. במהלך השנים 2011-2015 כיהן כחבר הנהלת בית הדין הבינ"ל לבוררות של ה – ICC, הנחשב למוביל בעולם בתחום הבוררות העסקית. במהלך 15 השנה האחרונות מכהן וכיהן עו"ד סטי כיו"ר הוועדה הארצי או המחוזית לבוררות וגישור (יישוב סכסוכים בדרכים אלטרנטיביות בלשכת עורכי הדין בישראל.
אנו מאמינים בניהול וגיבוש מסלול בוררות שאינו חיקוי לבית המשפט, אלא יצירתי, יעיל ומקצועי. קבלת ההחלטות נעשית במעמד ישיבות בוררות מקדמיות, או במהלך הבוררות עצמה. קשת האפשרויות רחבה ביותר: בוררות עסקית, בוררות מומחים™ (פרי עטו של עו"ד סטי), "בוררות בייסבול", "גישבור בייסבול"™(פרי עטו של עו"ד סטי), בוררות דיגיטלית ועוד הנם הליכים ואמצעים עליהם תמצאו מידע ייחודי באתר זה. בפעילות המשרד כמייצג בהליכי בוררות מסחרית ובינ"ל אנו מיישמים את הבקיאות בדיני בוררות על מנת לייצר מנוף נוסף וחשוב במהלך קבלת ההחלטות. אין ספק כי מדובר בנישה ייחודית שהשליטה בה חיונית. הדבר דומה במידת מה להבדל בין אורתופד ורופא משפחה בעת טיפול בפצעית גב. נכון שרופא המשפחה בעל יכולת בסיסית ליתן מענה אך נראה לאורתופד יש יתרונות משלו (כך גם לעו"ד הבקיא בתחום עסקאות הקומבינציה על פני עו"ד הבקיא בדין הפלילי וכיו"ב). לצד ניהול הבוררות עוסק משרדנו גם באישור פסק הבוררות, תיקון, ערעור או הליכים לביטולו, הכל בהתאם לנסיבות. נתחיל קצת בהיכרות כללית יותר עם עולם הבוררות. הבוררות מהווה הליך שיפוטי פרטי במקום בית משפט. היא מוסדרת בחוק הבוררות. די בהסכמה בכתב בין הצדדים כי הסכסוך יוכרע בבוררות על מנת לצאת לדרך. לעומת בתי משפט הסובלים מעומס רב, הליך הבוררות מאפשר קצב דיונים מהיר, גמישות רבה ואווירה פרטית. במידה מסוימת ניתן לומר כי בוררות עשויה להיות דומה לשירותי רפואה פרטיים ברמה גבוהה ביותר או טיסה ב"מחלקת עסקים" נוחה לעומת נסיעה באוטובוס ציבורי, הכל במטרה לנצח את הסכסוך ולהשקיע את הזמן בעניינים מהנים יותר. לענין זה יש לציין כי גם הליך הבוררות כהליך שיפוטי פרטי נתון לפיקוח בתי המשפט.

תכנון נכון של הבוררות

כ בתיקים עסקיים בעלי אופי כלכלי, או סכסוכי בניה מורכבים בהם נדרשת היתה נדרשת חוות דעת מטעם בית המשפט, או מטעם הבורר אני מקיים בוררות בשניים ומצרף כבורר אחד מהמומחים המובילים בתחום ההנדסה או בתחום הכלכלי החשבונאי בישראל. הדבר חוסך את הצורך בחוות דעת חשבונאית או הנדסית אשר עלותם יכולה להגיע למאות אלפי ש"ח. הדבר מאותת גם למומחים מטעם הצדדים כי בפאנל הבוררות יושב איש מקצוע אשר צפוי לקרוא את המפה במהירות ויעילות. מעבר לכך קיים היתרון של שניים על

ניהול וייצוג הליכי בוררות בקונספט שונה מחיקוי בית משפט

בוררויות רבות בישראל מתנהלות באופן דומה להליך בבית משפט. לדעתי, כפי שטכנולוגיית המחשבים והטלפונים הניידים התעדכנה ומתעדכנת מדי שנה הגיע העת לתפנית באופן ניהול הליכים משפטיים. הבוררות היא הזדמנות לכך, כל עוד נשמרים כללי המשחק ההוגן. בדומה ליוזמה לנהל בוררות בשניים כאשר מכהן יחד עמי בורר מהדיסיפלינה המתאימה, יש לנהל בוררות עסקית בפני בורר יחיד תוך שילוב כלים יצירתיים: בוררות "בייסבול" (ניתן לקרוא עליה ברובריקה "בורר עסקי ובינלאומי" בדף הבית) היא דוגמה לכך. לעומת זאת, בוררות בתיקים מצומצמים יכולה להתנהל גם במהירות הבזק ("בוררות בזק"). 1. בוררות במסלול פסק סופי ללא ערעור 2. בוררות במסלול ערעור בזכות 3. בוררות במסלול ערעור ברשות 4. בוררות "פלס" בשניים יחד עם בורר מהנדס לסכסוכי בניה 5. בוררות "כלכלית" בשניים עם בורר רו"ח לסכסוכים כלכליים וחשבונאיים 6. בוררות "בייסבול" 7. בוררות "בזק" לסכסוכים עד 100,000 ש"ח 8. בוררות על "דרך הפשרה" יישומם של מסלולים אלה ייעשה הן בעת ניהול בוררות בפני עו"ד סטי והן כאשר משרדנו מייצג לקוחותיו בהליכי בוררות. ברירת המחדל של ניהול בוררות בדומה להליך בבית משפט תמיד אפשרית. בעת ייצוג בהליכי בוררות יש לשים דגש על דיני הבוררות, אחרת עלול המסע לעלות ביוקר. כך לדוגמה, אם הבורר מחליט לצרף צד שאינו קשור בהסכם הבוררות יש לפנות בבקשה מתאימה ולא להמתין. ההמתנה עשויה לעלות במחיר כבד; עמידה על זכות הטיעון והזכות להציג מסמכים וראיות – זכות הטיעון בבוררות כה חשובה עד כי מניעת הזכות מצד להביא מסמכים וראיות, לדוגמה, להעיד עדים חשובים, להציג מסמכים רלבנטיים, לומר את דברו עלולים להביא לביטול פסק הבוררות. מומלץ אף להתריע על כך במהלך הבוררות.

בסיום הליך הבוררות

סיום הליך הבוררות מקובל בפסק הבוררות שכן הוא מחייב בפני עצמו. אם הצד החייב לא קיים אותו ניתן לפנות לבית המשפט, לאשר את פסק הבוררות. במקרה זה מקבל פסק הבוררות מעמד של פסק דין לצרכי אכיפה. לעומת זאת, אם נפלו פגמים של ממש בניהול התקין של הליך הבוררות מאפשר החוק ב – 10 מקרים בסעיף 24 בו לתקן או לבטל את הפסק כולו או חלקו. כמובן שאם יש אפשרות ערעור, יש לנקוט בה בהתאם לתנאי הסכם הבוררות, בפני בורר או ברשות בית המשפט. בסיכומו של דבר, התנהלות נכונה בהליך הבוררות הכרחית וקריטית.

בוררות בינלאומית

אנשי עסקים ועורכי דין רבים בישראל אינם מודעים לכך שסכסוך עסקי בינלאומי חייב את המנגנון של בוררות בינלאומית. אחרת, הצד הישראלי לפחות בבעיה רצינית. בית משפט בישראל, גם אם ידון בסכסוך עסקי מול חברה זרה לא יעזור כי בדר"כ לא ניתן לאכוף את פסק הדין בחו"ל. אז התנהלת 3 שנים ויש לך ניר ביד. לעומת זאת, פסק בוררות בינלאומי ניתן לאכוף ב – 150 מדיניות לפי אמנת ניו יורק. לכן, כדאי שכל אנשי העסקים יפתחו את החוזים שלהם ויבדקו אם כללו מנגנון בוררות בינ"ל. אם לא, עליהם לבדוק כיצד לעשות זאת בעדכון חוזה מהיר. על הדבר להיעשות בכתב. ישנם מספר מוסדות רציניים מאד בהם נכון לקיים בוררות כזו כגון ICC, LCIA וה – AAA. בוררות בינלאומית מתחילה בניסוח סעיף בוררות ויישוב סכסוכים בינלאומי נכון "חיים ומוות הממון - בידי הלשון" - מדובר בעניין קריטי. ניסוח סעיף בוררות צריך לתת את הדעת, בין היתר, לדין המהותי ודין הבוררות שיחול, כללי הבוררות הרלבנטיים (ולכל אחד יתרונות וחסרונות משלו) מקום הבוררות, מספר הבוררים, שפת הבוררות, הליכי יישוב סכסוכים קודמים ומתן התייחסות מיוחדת גם למצב של תביעה ראשית ותביעה נגדית. רבים מן ההסכמים אינם מוצלחים והמחיר הגבוה משולם בהליך עצמו. נתון נוסף חשוב הנו היכולת למנף את הבוררות ככלי לפתרון הסכסוך. כך, בסכסוך בו ייצגתי לאחרונה חברת הפצה ישראלית מול חברה אירופאית בבית הדין הבינ"ל של ה – ICC פעלנו למשוך את נציגי החברה למשא ומתן לנכוו תנאי בוררות קשיים שהיו צפויים ותנאי חוסר וודאות באשר לתוצאה העסקית. זה עבד וחודשיים אחר פתיחת התיק וטרם מינוי הבורר קיבלה החברה הישראלית סכום נכבד. הכסף "נח בחשבון" כדברי מנהל החברה ובא לציון גואל. ניהול נכון של התיקים בבוררות בינ"ל יכול בהחלט להביא לפתרון מהיר של הבעיה. בוררות זו התנהלה ב - ICC International Court of Arbitration אשר באופן טבעי מוכר למשרדנו היטב על רקע פעילותנו העניפה בתחום זה ב - 10 השנים האחרונות.

אודות

משרדנו מתמחה בייצוג לקוחות בהליכי בוררות עסקית, בינ"ל ובענף הבניה. עיון בפסקי הדין הניתנים בבתי המשפט בנוגע להליכי בוררות מלמד עד כמה הבנה מעמיקה בדיני בוררות מכריעה את הכף ולא די בהבנת התחום העסקי, תחום ליקויי הבניה, סכסוך שותפים, הפצה או סוכנות וכיו"ב. הדבר נכון גם כאשר מדובר בבוררות בינלאומית בה הבנת כללי בית הדין לבוררות כדוגמת אלה של ה – ICC אשר יצאו במהדורה חדשה בשנת 2012 או של ה – LCIA תכריע את סיכויי התיק, לעיתים במידה גדולה יותר מאשר הדיון בתחום המסחרי בו חלוקות דעות הצדדים.

צור קשר

מאמרים בנושא

עו"ד רונן סטי +פורסם בכלכליסט 19.10.17

עוד

לנצח את הסכסוך מחוץ ובין כתלי בית המשפט

מרצה: עו"ד רונן סטי, רונן סטי ושות' – לחץ להרחבה ל …

עוד

במקרה לא הכנותי מראש

עו"ד אריק שרבי מצ"ב מאמרו של עו"ד אריק שרבי , שפור …

עוד

בוררות הרופאים

עוד

צור קשר