מגשר מקצועי – קוים לדמותו

מגשר מקצועי דומה רבות לדמותו של ספורטאי מוביל: הוא נדרש להנהיג, להתמודד עם משברים ב"שידור ישיר", לעבור כברת דרך ארוכה, ככל הניתן, בהצלחה עד למשבר הבא, להיות בעל חזון ובעיקר להניע את חבריו לגישור, הצדדים ופרקליטיהם. יהיה זה רכז הכדורסל של אלופת אירופה, שחקן טניס המדורג בעשרים הטניסאים הטובים בעולם או שחקן קבוצת כדורגל – כל אלו לא יכולים להסתפק בכשרונם – חובה עליהם להנהיג ולהוביל בזמן אמת את חבריהם. אישיותו של המגשר המקצועי הנה גורם מכריע בתהליך הגישור ובתוצאותיו. הוא נדרש לכאריזמה ויכולת השפעה על הצדדים, ביחסי אנוש ותקשורת בין-אישית גבוהה, תפישה מהירה של החומר והמידע הישיר והבלתי אמצעי הנפרש בפניו על-ידי הצדדים ובאי-כוחם. …

אודות

משרדנו מתמחה בייצוג לקוחות בהליכי בוררות עסקית, בינ"ל ובענף הבניה. עיון בפסקי הדין הניתנים בבתי המשפט בנוגע להליכי בוררות מלמד עד כמה הבנה מעמיקה בדיני בוררות מכריעה את הכף ולא די בהבנת התחום העסקי, תחום ליקויי הבניה, סכסוך שותפים, הפצה או סוכנות וכיו"ב. הדבר נכון גם כאשר מדובר בבוררות בינלאומית בה הבנת כללי בית הדין לבוררות כדוגמת אלה של ה – ICC אשר יצאו במהדורה חדשה בשנת 2012 או של ה – LCIA תכריע את סיכויי התיק, לעיתים במידה גדולה יותר מאשר הדיון בתחום המסחרי בו חלוקות דעות הצדדים.

צור קשר

מגשר מקצועי דומה רבות לדמותו של ספורטאי מוביל: הוא נדרש להנהיג, להתמודד עם משברים ב"שידור ישיר", לעבור כברת דרך ארוכה, ככל הניתן, בהצלחה עד למשבר הבא, להיות בעל חזון ובעיקר להניע את חבריו לגישור, הצדדים ופרקליטיהם.

יהיה זה רכז הכדורסל של אלופת אירופה, שחקן טניס המדורג בעשרים הטניסאים הטובים בעולם או שחקן קבוצת כדורגל – כל אלו לא יכולים להסתפק בכשרונם – חובה עליהם להנהיג ולהוביל בזמן אמת את חבריהם.

אישיותו של המגשר המקצועי הנה גורם מכריע בתהליך הגישור ובתוצאותיו. הוא נדרש לכאריזמה ויכולת השפעה על הצדדים, ביחסי אנוש ותקשורת בין-אישית גבוהה, תפישה מהירה של החומר והמידע הישיר והבלתי אמצעי הנפרש בפניו על-ידי הצדדים ובאי-כוחם.

בנוסף, ליכולת התגובה שלו משמעות רבה: שימוש בשאלות מנחות ולא חוקרות, שתיקה משדרת והמרת מידע שלילי ועמדה חד משמעית לאינטרס המסתתר מאחורי הדברים וקורא לפעולה.

יכולת נוספת חשובה הנה יכולת הניהול: תיאום הגישור הנו תהליך בפני עצמו, קביעת ישיבות, הנחיית הצדדים ובאי-כוחם בדבר הנדרש להכנה בין הישיבות וניהול זמן איכות בישיבה עצמה הנם מיסודות הליך הגישור.

גם אם ניצב בפנינו מגשר בעל אישיות מתאימה כי אז עליו לעמוד בקריטריונים מקצועיים גבוהים: נראה לי כי קיימת חובת השתתפות של עורך-דין בצוות המגשרים. לא ייתכן כי ניהול הליך בצלו של המשפט, לו שותפים עורכי-דין המייצגים את הצדדים, יכול להתנהל מבלי שבידי המגשר ידע משפטי מתאים. ידע וניסיון כאחד נדרש מן המגשר על-מנת לתקשר היטב עם באי-כוחם של הצדדים, להבין ולאתגר את החלופות העומדות בפניהם בבית-המשפט ובסופו של דבר לסייע בגיבוש הסכם העומד בדרישות הדין.

יחד עם זאת, לא די בידע וניסיון משפטי, אלא נדרשת גם הבנה בתחום הנדרש. לדוגמה, גישור בענף הבניה מחייב שיתוף עם מגשר-מהנדס. צוות מסוג זה יכול לתת מענה מקצועי ראוי לנושאי הסכסוך השונים. כמו-כן, הבנה וחשיבה עסקית של מגשר בגישור עסקי מחוייבות במציאות. אין להסתפק ברקע של הופעות וייצוג לקוחות בבית המשפט עד אדני הוראות החוק והפסיקה. מקור הפתרונות הגישוריים הוא בהבנת גרעינו של הסכסוך. גרעין זה מצוי פעמים רבות בהתנהלות ובחשיבה העסקיים.

עמידה על קיום הליך גישור מקצועי הנה חובה של בתי-המשפט, המחלקות לניתוב תיקים ופרקליטי הצדדים. בתי-המשפט נוטים לכבד מאד את בחירת הצדדים. העברת תיק למגשר כי הוא מופיע ברשימת המגשרים על בסיס סיום קורס גישור בסיסי ותו לא כמוה כבחירת מתאמן בחוג ג'ודו עירוני על-מנת להתמודד עם מיטב המובילים בתחום, זה פשוט לא מספיק.

מגשר מקצועי אם כן נדרש לאישיות מתאימה ומקצועיות ללא פשרות. רק אלו יובילו את הליך הגישור בדרך להסכם.

 

צור קשר