הבורר, עורך הדין רונן סטי – מאמרים בנושא בוררות

בורר עו''ד רונן סטי - בוררות מחוץ לקופסא

בורר רונן סטי תמונת משרד

ניהול הליכי בוררות עסקית ובינ"ל

בורר עורך דין רונן סטי
 

הבורר, עו"ד רונן סטי, מכהן כבורר בהליכי בוררות עסקית ובינ"ל ועוסק בתחום הבוררות באופן כמעט בלעדי. בורר אינו צריך "לחקות" את תפקידו של השופט בבית משפט. בורר עסקי ובתחום הנדל"ן יכול וצריך להביא חדשנות ויצירתיות לשולחן הבוררות.


עו"ד סטי, נחשב לאחד מן הבוררים הבכירים בישראל בסכסוכים עסקיים ובסכסוכי נדל"ן. בנוסף לכהונתו כבורר, כהין במהלך 15 השנה האחרונות, לסירוגין, כיו"ר הוועדה המחוזית והארצית לבוררות וגישור (יישוב סכסוכים בדרכים אלטרנטיביות) בלשכת עורכי הדין. בין השנים 2011-2015 כיהן כחבר הנהלת בית הדין הבינ"ל לבוררות של ה – ICC, לשכת המסחר הבינלאומית המכריע בסכסוכים בינ"ל מורכבים לצד בוררים בינ"ל מובילים בעולם.


בנוסף לניהול תיקי הבוררות העסקים ובענף הבניה כבורר עוסק עו"ד סטי וצוות משרדו גם בייצוג לקוחות בהליכי בוררות. אין ספק שמוניטין ושליטה ייחודית בדיני הבוררות מעניקים  יתרון יחסי בולט לצדדים המתנהלים בבוררות עסקית לעומת צדדים אחרים. החל מקביעת תנאי הבוררות באופן המייעל את ההליך ושומר על הלקוח, דרך שילוב אלמנטים יצירתיים בניהול והכרעה, ניצול כללי הדיון הייחודיים בהליך זה, ניהול נכון של סמכויות הבורר, הוספת או גריעת בעלי דין, פניה בדרך ובמועד הנכונים לבית משפט במקרים הנכונים ושימוש נכון בהליכים דחופים וצווים זמניים, שמירת זכויות הלקוחות בהליך הבוררות ובכלל זאת הקפדה על הליך הוגן ועד להגנה על פסק בוררות, ניהול הליך ערעור ולעיתים חריגות אף ביטולו מקבלים זווית שונה לחלוטין כאשר ייצוג בעל הדין נעשה באמצעות מי שבקיא ומנוסה ברזי הבוררות. לא פעם אנו מוצאים כי בעלי דין מגיעים בבקשה לעזרה וניצבים מול "חכמה בדיעבד", לעיתים אף מאוחר מדי.


מינוי בורר הוא עניין חשוב ביותר. בורר מקבל אחריות על ניהול הליך שיפוטי פרטי והכרעתו. לא פעם בורר מכריע את הסכסוך תוך שפסק דינו מהווה סוף פסק. מכאן ניסיונו, אישיותו וכח המנהיגות שלו הם גורמים מכריעים לא פחות מן ההכרעה עצמה. אז איך עושים את זה? בורר רשאי לקבוע את סדרי הדין בהליך הבוררות. ככל שלא נקבע אחרת נוטים בוררים לאמץ את הפרוצדורה המוכרת בבית משפט של כתבי טענות, הליכים מקדמיים מתישים, תצהירי עדות, סיכומים ופסק בוררות. מינוי בורר הבקיא בדיני בוררות עשוי לקבוע למשל כי כתבי הטענות ישמשו כבר כעדויות הצדדים ובכך לחסוך לצדדים חודשים ארוכים של המתנה וכסף רב. דרך אחרת בה יכול לנקוט הבורר היא למנות בסכסוך נדל"ן, חשבונאי או שמאי מומחה מהנדס, רו"ח או מהנדס אשר יישב לצדו של הבורר מראשית הבוררות בזמנים הרלבנטיים בלבד.


המומחה יסייע בפתרון בעיות מקצועיות שונות תוך כדי הבוררות ויאפשר לבורר להוציא החלטות ופסקי ביניים. הדבר יחסוך זמן רב ועלויות כבדות. אם תידרש חוות דעת מטעמו היא תהיה קצרה ומוקדמת לזו שהיתה נדרש בבית משפט, או בהליך בוררות המאמץ פורמט דומה, דבר עשוי לחסוך הוצאות כבדות. בורר מקצועי עשוי גם להציע מתכונת יצירתית לפתור את הסכסוך, לדוגמה של "בוררות מגשרת" (המבוססת על מודל Last Offer Arbitration) המתאים במיוחד לסכסוכי שותפים. לפי סדר דין מיוחד שיש בידי בורר מנוסה לקבוע, יגישו הצדדים הצעות לפתרון הסכסוך ב – 2 סבבים. הבורר יבחר את ההצעה המשכנעת יותר מבין ההצעות הסופיות וזו תהיה פסק הבוררות. דרך אחרת משלבת הליך גישור נקודתי הפועל במקביל להליך הבוררות במקביל להתקדמות הבוררות. כל אלו הליכים חדשניים וייחודיים המיושמים על ידי הבורר עו"ד רונן סטי במשרדו וחלקם אף פרי המצאתו. מכאן החשיבות העליונה של מינוי בורר מקצוען בתפקידו זה. ניסוח מנגנון אפקטיבי כזה או אחר נערך ב"ישיבת מטרה" בפני בורר ועוה"ד רונן סטי. ניתן לקיים ישיבת מטרה, גם אם לא קיימת הסכמה בין הצדדים לפנות לבוררות. הבורר, עו"ד סטי מיישם את ניסיונו כבורר וכמגשר לצד עיסוקו הייחודי ביישוב סכסוכים על מנת לסייע לצדדים בבניית מודל מוסכם לפתרון הסכסוך ככל שניתן מחוץ לבית משפט ובאופן עדיף על ניהול הסכסוך בבית המשפט.דברו איתנו

054-2603000