לנצח את הסכסוך העסקי

ליטגציה הסכמית ובינ"ל

 

ליטיגציה היא התדיינות. משמעותה הלכה למעשה, היא ייצוג בעלי הדין בהליכים משפטיים ובפני טריבונלים שיפוטיים או מעין שיפוטיים: ניהול הליכים בפני בית משפט, בוררות, גישור, ועדה מקומית לתכנון ובניה, ועדת ערר וכיוצא באלו, הם דוגמאות להליכי ליטיגציה.

הליטיגציה השכיחה היא ליטיגציה אדברסרית- וכחנית בפני בית משפט. היא מבוססת על עימות קשה בין עמדות עובדתיות ומחלוקות משפטיות המוכרעות ע"י צד שלישי, בד"כ שופט. מסלול זה  מיושם בבתי משפט בישראל עמוסים לעייפה. ממוצע התיקים לשופט עולה לא פעם על 1,000 תיקים לשנה. יש לכך השלכות רבות שבעיקרן נוגעות למשך הסכסוך ומגבלות הנגזרות באופן אובייקטיבי מעומס כה כבד. יוצא כי אנשי  העסקים הזקוקים לפתרונות בזמן אמת נדרשים "לעמוד בתור". לעיתים המחיר הכרוך בכך יקר מידי עד בלתי אפשרי.

"ליטיגציה הסכמית", בשונה מליטיגציה אדברסרית שואפת לפתור את הסכסוך בביהמ"ש, או  מחוץ לו, תוך קיצור משך ההתדיינות,  הנדרש להכרעת הסכסוך, או סיומו בהסכם מנצח-לצד ניסיונות אלה לוחמת ליטיגציה הסכמית במלוא העוצמה להשגת ניצחון בפסק דין!

 

מניסיוננו, ליטיגציה הסכמית משרתת את הלקוח באופן אפקטיבי יותר מאשר מיקוד בהתדיינות אגרסיבית  בעיקר עד לפס"ד. יחד עם זאת, ייצוג אגרסיבי שהנו חלק בלתי נפרד לעיתים  מן התרבות בישראל הנו כורח המציאות;  השילוב הנכון בין ניהול הליכים אסרטיבי בבית משפט יחד עם יכולת לפתור את הסכסוך "מחוץ לקופסא" הוא השילוב המנצח!

 

ליטיגציה בינ"ל, היינו התדיינות בינ"ל, משלבת את הדין והפורום הבינלאומי. ניהול ליטיגציה  בבתי משפט במדינה זרה מחייב עו"ד המומחים בדין זה. משרדינו מקיים קשרים עם קשת משרדים בינ"ל. ואולם הפתרון הנכון ביותר כדי להימנע מעלויות כבדות וחוסר וודאות רב הנו באמצעות מנגנון הבוררות הבינלאומית בו נחשב משרדינו מן המובילים בארץ.

דוגמאות לליטיגציה הסכמית מ"השטח" מתיקי משרדינו:

  1. סכסוך אגב עסקת קומבינציה מורכבת – סיומו בישיבת בוררות אחת בפני  בורר- עו"ד מתחום המקרקעין. ישיבת הבוררות הובילה למו"מ שהניב עסקת קומבינציה משופרת  וחסכון של התדיינות משפטית כבדה לאורך שנים.
  2. סכסוך עסקי בין אחים לעסק משותף בין עשרות שנים– סלילת הדרך למינוי בורר ע"י בית המשפט, אגב הסדר גישור בין האחים. תנאי הסף המוסכמים למינוי בורר היו בורר- עו"ד בעל ניסיון של לפחות 15 שנה בעריכת דין אשר ניהל לפחות 5 בוררויות. ניסיון זה הבטיח בורר מנוסה המכיר היטב את ה"שטח". בסיועו של הבורר הוחלט על הליך התמחרות והעברת העסק לאחד האחים בהליך התמחרות הוסדר תוך חודשיים ממועד פתיחת הבוררות, יתר הטענות בין הצדדים  יוכרעו בבוררות עסקית. על פסק הבוררות קיימת זכות ערעור לפי הוראות חוק הבוררות בעניין זה.
  3. סכסוך בינ"ל בתחום ההפצה בבית משפט-על רקע הסכסוך ונקיטת הליכים משפטיים הולמים קובעה סמכות של בית משפט בישראל  כבעל הסמכות הבינ"ל. במסגרת דיון אחד בבית משפט השלום הושג הסדר דיוני מכריע בעילות שונות של המפיץ נ' היצרן על דרך של פשרה באופן שמסיים את הסכסוך. סיום הסכסוך מבוסס על ממצאי מומחה- רו"ח  במישור הכספי וקביעות השופט במישור המשפטי, ללא צורך בחקירות נגדיות ותוך חסכון של שנים של התדיינות.
  4. גישור עסקי בין שותפים-ייצוג לקוח שנתבע על סך של 2,500,000 ₪  בבית המשפט  השלום בגין סכסוך גבולות והפרות הסכמים עם שותפים לפרויקט בניה, הסכסוך הופנה לגישור. סיום הסכסוך ב-2 ישיבות גישור אחר הגשת כתב הגנה בשם הלקוח בסך של 40,000 ₪, במקום חשיפה לתביעה בהיקף של 2,500,000 ₪ .
  5. מו"מ משפטי טרם תביעה– סיום סכסוך עם לקוח שרכש מכונה להדפסה תעשייתית וסבל מליקויים קשים בה. זאת, על דרך אספקת לוחות אספקה וחומרים מתכלים  במחיר מופחת  ופריסת  יתרת תשלומי המכונה לספק (יוצג על  ידינו) בתנאים מועדפים. כמו כן  ניתן פתרון הכולל  הארכת תקופת אחריות בתיאום  עם היצרן הבינ"ל לשביעות רצון הלקוח.

בכל אחת מן הדוגמאות הנ"ל  ברם משרידנו ייצג והיה הגורם הדומיננטי בפתרון הסכסוך  לצד ניהולו בבית המשפט , בוררות, גישור או מו"מ. יכולה הייתה להתקיים התדיינות בת 3-10 שנים עד לפסק דין סופי, תלוי בסכסוך ורמת האמוציות.

בדוגמאות אחרות בהן התחייבה ליטיגציה אגרסיבית ובת שנים נעשה הדבר, בין אם התביעות כספיות, או בסכסוכים משפחתיים קשים שלא מצאו מקומם בפתרון יצירתי כזה או אחר. כך לדוגמא, בסכסוך ירושה החובק היבטים משפחתיים מגוונים שחייב פעולה בכ-4 תיקים משפטיים שונים על פני 4 שנים ויותר;  סכסוך אחים כספי בגין התחשבנות על  נכס עסקי משותף במהלך  תקופה  של יותר משנתיים; סכסוך זכויות נדל"ן  רב צדדי ובבתי משפט שונים במהלך תקופה בת 5 שנים  ויותר בייצוג הנתבעים בתיק זה.

בוררות עסקית  הנה דרך נוספת  וחשובה לפתרון סכסוכים "מחוץ לקופסא". ניתן לפנות ישירות לבוררות ללא צורך בבית  משפט. ניתן גם לפנות לבוררות עפ"י החלטת בית משפט הצדדים. הבוררות מהווה חלופה להליך המקובל בבית משפט ויש בה יתרונות רבים: בחירת זהות הבורר, הזדמנות נדיבה יותר להעלות הטענות, קיצור לוח הזמנים ופטור מפרוצדורות משפטיות מורכבות בבתי משפט. כיום ניתן לנהל הליכי בוררות,  גם עם אפשרות ערעור, הודות לתיקון מספר 2 לחוק הבוררות משנת 2008 שנערך  ביוזמת עו"ד סטי. משרדינו נחשב למשרד מוביל בישראל בתחום. זהו ה"מגרש ביתי" עבורנו, מבלי למעט מן הניסיון  השוטף בבתי משפט. אנו מאמינים כי הליך זה עשוי להתאים באופן מוצלח בהרבה לאנשי עסקים ועסקים משפחתיים .

בנוסף ועל פי תקנות סדרי הדין האזרחי מופנים צדדים המבקשים לנהל תיק בבית משפט להליכי קדם גישור( מהו"ת). ההשתתפות הנה חובה בדין. המגשר שוטח בפני הצדדים את כללי הגישור ונותן להם הזדמנות להשתתף בו. לא פעם זו, הזדמנות לסיים ביעילות  את כלל הסכסוך שכן הגישור מהווה למעשה משא ומתן בסיועו של צד ג', מגשר, הממונה לשם כך ע"י הצדדים ובית המשפט. יוצא, כי ליכולתו של עורך הדין בפתרון סכסוכים משמעות קריטית.

מתוקף ניסיונו העשיר של עו"ד סטי  בניהול הליכי  גישור ובוררות רבים, כמו גם עמידתו בראש הפורום הארצי והוועדה  המחוזית קודם לכן לבוררות ויישוב סכסוכים במהלך 10 השנים האחרונות בלשכת עו"ד  בישראל. אנו מאמינים שגישת משרדינו הייחודית  סוללת את הדרך להצלחת לקוחותינו במקרים רבים.

לכן, ליטיגציה הסכמית לטעמינו היה הדרך הנכונה לנצח את הסכסוך!