בוררות דיגיטלית VC™

במקום להקדיש חצי יום לישיבת קדם משפט בבית משפט, בחרנו לאפשר ניהול ישיבות בוררות פרוצדוראליות במערכת Video Conference אותה הטמענו במשרדנו לצורך זה. במקום פרוטוקול ניר, מפיקה המערכת "פרוטוקול" וידאו המתעד את אשר הופיע על מסך הבורר. ניתן להישאר במשרד בתל-אביב, במשרדים בהרצליה פיתוח או באילת ולהשתתף בהקלקה קלה בישיבת הבוררות. בוא נחזור רגע לעבר.
השנה 1980. טכנולוגיית הטלפון השכיחה הנה בטלפון חוגה. טלפון נייד לא קיים. הוא גם אל באג'נדה. חלק גדול מהאוכלוסיה אפילו ממתין בתור. בבתי משפט נדרשים עורכי הדין ולקוחותיהם להתייצב לדיונים. הדרך לבית משפט יחסית פתוחה שכן אין פקקים. השנה 2018. טכנולוגיית התקשורת הפכה למהפיכה. לא רק טלפון ניידים, כי אם מערכות מתקדמות של BIG DATA מאפשרות שיחות וידאו מקצה עולם אחד למשנהו.

אפילו באפריקה מחזיקים מיליוני אנשים טלפונים ניידים. לאחרונה מדובר על טכנולוגיית הלוגרמות. היא מאפשרת "התייצבות" של אנשים לפגישה באמצעות הלוגרמה שלהם תוך הדמיית דמותם כביכול הם ממש עומדים האחד ליד משנהו. בבתי המשפט ממשיכים צדדים ועורכי דין להתייצב, אלא שהפעם יש פקקים רבים, יש עומס עצום על מערכת בתי המשפט, חניה גם כן יקרה ונראה כי בכל הכבוד ההליך השיפוטי מפגר אחר טכנולוגיית התקשורת במספר דורות. על רקע מצב דברים זה יזמתי את מהלך בוררות דיגיטלית VC, כלומר באמצעות וידאו קונפרנס.

בוררות דיגיטלית VC מאפשרת ניהול ישיבות בוררות בוידאו במשרדנו. מערכת ה –VC מאפשרת העלאה של עד 100 משתתפים בו זמנית (טרם נתקלתי בצורך שכזה בבוררות). לאורך הדיון ניתן אף להציג מסמכים ומצגות שונות. כך, במקום להקדיש חצי יום לדיון פרוצדוראלי בבית משפט הכולל לפחות 2 עורכי דין, 2 לקוחות, 4 מכוניות, 4 חניות, שעה הלוך, לעיתים גם שעה "בתור", שעה חזור ושעת התאוששות עד חידוש הכוחות ניתן לקיים דיון של 1 שעה מן המשרדים ולהמשיך בשגרת היום. חיסכון הזמן, העלות, התשלומים השונים ובעיקר חווית המשתמש ורמת האפקטיביות קובעות פרופורציות נכונות להתנהלות משפטית. הקדמה כבר כאן.

בנוסף, בעת סיום הישיבה יש בידי כבורר להוציא לצדדים פרוטוקול מתועד בוידאו של כל אשר נתקיים במסך הבורר. פרוטוקול זה נוסף להקלטה ותמלול, אלא אם כן הצדדים החליטו לוותר עליהם.

אני סבור כי פתרון זה עשוי לשקף את יתרונה של הבוררות כמערכת יעילה ואפקטיבית. הוא מייחד אותה לעומת הדיון בבית משפט. הוא חוסר עלויות מצטברות כבדות. הוא מספק חווית משתמש ידידותית. בשלב זה הוא מיועד לכלל הישיבות הפרוצדורליות. הגיעה הזמן ליישם את הטכנולוגיות החדשניות בהליכי בוררות בימים בהם "טלפון החוגה" פס מן העולם.

צור קשר

אודות

משרדנו מתמחה בייצוג לקוחות בהליכי בוררות עסקית, בינ"ל ובענף הבניה. עיון בפסקי הדין הניתנים בבתי המשפט בנוגע להליכי בוררות מלמד עד כמה הבנה מעמיקה בדיני בוררות מכריעה את הכף ולא די בהבנת התחום העסקי, תחום ליקויי הבניה, סכסוך שותפים, הפצה או סוכנות וכיו"ב. הדבר נכון גם כאשר מדובר בבוררות בינלאומית בה הבנת כללי בית הדין לבוררות כדוגמת אלה של ה – ICC אשר יצאו במהדורה חדשה בשנת 2012 או של ה – LCIA תכריע את סיכויי התיק, לעיתים במידה גדולה יותר מאשר הדיון בתחום המסחרי בו חלוקות דעות הצדדים.

מאמרים בנושא

עו"ד רונן סטי +פורסם בכלכליסט 19.10.17

עוד

לנצח את הסכסוך מחוץ ובין כתלי בית המשפט

מרצה: עו"ד רונן סטי, רונן סטי ושות' – לחץ להרחבה ל …

עוד

במקרה לא הכנותי מראש

עו"ד אריק שרבי מצ"ב מאמרו של עו"ד אריק שרבי , שפור …

עוד

בוררות הרופאים

עוד

צור קשר