מסביב לעולם ב-146 מדינות

מסביב לעולם ב – 146 מדינות עו"ד רונן סטי,רונן סטי ושות' משרד עו"ד,בוררות ויישוב סכסוכים ¹   המשבר הכלכלי במדינות אירופה כמו גם משבר היחסים עם טורקיה צפויים להביא עימם גם סכסוכים עסקיים בין אנשי עסקים ישראלים ואירופיים. בעת משבר כלכלי נוטים פרויקטים ותשלומים להתעכב, לעבור שינוי או הקפאה ולא פעם גם להיפסק בלא התראה מוקדמת. המקובל הוא כי סכסוכים עסקיים בינלאומיים מוצאים את פתרונם בהליכי בוררות שכן ניהולם בבתי המשפט מסביב לעולם יכול יהיה יקר יותר ויתנהל לאורך שנים רבות ובמדינות שונות בלא מוצא כספי משתלם. המקובל הוא כי הבוררות תתנהל במדינה נייטרלית. כך לדוגמה, אם חברות ישראלית וספרדית מצויות בסכסוך עסקי הרי קרוב …

אודות

משרדנו מתמחה בייצוג לקוחות בהליכי בוררות עסקית, בינ"ל ובענף הבניה. עיון בפסקי הדין הניתנים בבתי המשפט בנוגע להליכי בוררות מלמד עד כמה הבנה מעמיקה בדיני בוררות מכריעה את הכף ולא די בהבנת התחום העסקי, תחום ליקויי הבניה, סכסוך שותפים, הפצה או סוכנות וכיו"ב. הדבר נכון גם כאשר מדובר בבוררות בינלאומית בה הבנת כללי בית הדין לבוררות כדוגמת אלה של ה – ICC אשר יצאו במהדורה חדשה בשנת 2012 או של ה – LCIA תכריע את סיכויי התיק, לעיתים במידה גדולה יותר מאשר הדיון בתחום המסחרי בו חלוקות דעות הצדדים.

צור קשר

מסביב לעולם ב – 146 מדינות

עו"ד רונן סטי,רונן סטי ושות' משרד עו"ד,בוררות ויישוב סכסוכים ¹

 

המשבר הכלכלי במדינות אירופה כמו גם משבר היחסים עם טורקיה צפויים להביא עימם גם סכסוכים עסקיים בין אנשי עסקים ישראלים ואירופיים. בעת משבר כלכלי נוטים פרויקטים ותשלומים להתעכב, לעבור שינוי או הקפאה ולא פעם גם להיפסק בלא התראה מוקדמת.

המקובל הוא כי סכסוכים עסקיים בינלאומיים מוצאים את פתרונם בהליכי בוררות שכן ניהולם בבתי המשפט מסביב לעולם יכול יהיה יקר יותר ויתנהל לאורך שנים רבות ובמדינות שונות בלא מוצא כספי משתלם. המקובל הוא כי הבוררות תתנהל במדינה נייטרלית. כך לדוגמה, אם חברות ישראלית וספרדית מצויות בסכסוך עסקי הרי קרוב לוודאי כי הבוררות עצמה תתנהל בלונדון או בעיר נייטרלית אחרת. נניח כי החברה הישראלית זכתה ב – 10 מיליון דולר. בהנחה שהחברה הספרדית לא ממהרת לשלם יידרשו הליכים אשר יאפשרו את מימוש פסק הבוררות כפסק דין בספרד או בכל מדינה בה יש לחברה הספרדית כספים בחשבונות בנק או נכסים. מתברר כי דווקא הליך זה הנו הליך פשוט יחסית אחר ש – 146 מדינות חתומות על אמנה אחת המסדירה כללים קצרים וברורים המאפשרים מימוש של פסקי בוררות שניתנו מחוץ לאותה מדינה בה מבקשים לממש את פסק הבוררות. אמנה זו זכתה לשם "אמנת ניורק להכרה ואכיפת פסקי בוררות חוץ". בין המדינות החתומות, ארה"ב, בריטניה, רוסיה, סין, הונג קונג, הודו, יפן, איטליה, טורקיה, דרום אפריקה, רומניה ארגנטינה עימם מקיימת ישראל יחסי מסחר הדוקים וכמובן גם ישראל עצמה. זהו גם אחד המסמכים הנדירים עליו חתומות לצד ישראל גם מדינות כאירן, לבנון ואחרות. כך, במקרה הנ"ל, מימוש פסק הבוררות יבוקש בספרד בעוד הבוררות התנהלה באנגליה. על מנת לרכז את הכללים המשפטיים נתבקשו נציגים של המדינות השונות שחתמו על אמנת ניו יורק על פי יוזמה של ועדת הבוררות הבינ"ל הפועלת ליד בית הדין הבינ"ל לבוררות של ה – ICC לרכז את הכללים המשפטיים בכל מדינה, תוך התייחסות לשאלון מפורט. בכל ניר עמדה מפורטת שיטת המשפט בכל מדינה, זהות בתי המשפט המוסמכים לממש את פסקי הבוררות, לוח זמנים, סיבות בגינן ניתן להתנגד למימוש פסק הבוררות והפרוצדורה הנדרשת. עו"ד רונן סטי, המכהן כחבר הנהלת בית הדין הבינ"ל לבוררות בפריז מטעם ICC – ישראל מונה לחבר את העמדה הישראלית. לדבריו, מדובר באחד התהליכים המוצלחים והחשובים ביורת בסחר הבינ"ל אשר רק מחזק את המגמה העולמית לפתור סכסוכים מחוץ לבית המשפט בהליכי בוררות, דבר שהולך ותופס תאוצה לאורך השנים.

¹ רונן סטי ושות', משרד עו"ד בוררות ויישוב סכסוכים העוסק בתחום המסחרי ומתמחה בפתרון סכסוכים משפטיים,בין אם תוך ניהול ובין באמצעות הליכי בוררות, מו"מ וגישור משפטי.

web: setty-law.com, Email: ronen@setty-law.com.

 

צור קשר