ארכיון

ליטיגציה אחרת

ליטיגציה היא התדיינות והכוונה היא להתדיינות בבית המשפט. בית משפט הוא המקום השכיח ביותר להכרעת סכסוכים. הוא כל כך מבוקש עד שהשימוש בה יצר עומס בלתי רגיל ובתי המשפט בישראל נחשבים לעמוסים בעולם. אנו מחזיקים בגישה לפיה יש לשאוף לנצח את הסכסוך "מחוץ לקופסא" ומחוץ לבית המשפט. בית המשפט הוא אמצעי ולא רק מטרה.

משרדנו עוסק אם כן בניהול הליכי ליטיגציה גם בבית משפט, אך תוך מתן עדיפות להליכים פרטיים לפתרון סכסוכים ובמיוחד ככל שניתן "מחוץ לקופסא". כמו כן אנו מלווים עסקים כיועצים משפטיים לפתרון סכסוכים "מחוץ לקופסא", טרם משפט ובחלופות לו. כמובן שבמקרים המתאימים ייצוג הלקוחות מתבצע בבית המשפט גם באופן ה"רגיל" ורק אם אין ברירה עדיפה על כך!

ליטיגציה היא התדיינות והכוונה היא להתדיינות בבית המשפט. בית משפט הוא המקום השכיח ביותר להכרעת סכסוכים. הוא כל כך מבוקש עד שהשימוש בה יצר עומס בלתי רגיל ובתי המשפט בישראל נחשבים לעמוסים בעולם. אנו מחזיקים בגישה לפיה יש לשאוף לנצח את הסכסוך "מחוץ לקופסא" ומחוץ לבית המשפט. בית המשפט הוא אמצעי ולא רק מטרה.

משרדנו עוסק אם כן בניהול הליכי ליטיגציה גם בבית משפט, אך תוך מתן עדיפות להליכים פרטיים לפתרון סכסוכים ובמיוחד ככל שניתן "מחוץ לקופסא". כמו כן אנו מלווים עסקים כיועצים משפטיים לפתרון סכסוכים "מחוץ לקופסא", טרם משפט ובחלופות לו. כמובן שבמקרים המתאימים ייצוג הלקוחות מתבצע בבית המשפט גם באופן ה"רגיל" ורק אם אין ברירה עדיפה על כך!

בית המשפט הוא אמצעי לפתור את הסכסוך קודם לפסק דין. האמצעים לכך רבים: מו"מ משפטי מקצועי, ניהול בוררות עסקית שמידותיה "תפורות" לתיק, בוררות מומחים ™ (מודל בוררות חדשני פרי עטו של עו"ד סטי), "גישבור" המשלב בין הליכי גישור ובוררות, "בוררות בייסבול", "גישבור בייסבול™" ועוד הליכים מיוחדים המצויים בשליטת משרדנו לצורך ייצוג לקוחות (ולא רק לצורך ניהול כבוררות או גישור). כמובן שיש לנצל את הזדמנות הגישור אליה מפנה בית המשפט. בצד כל אלה יש "להילחם" בבית משפט ללא חת, אך אין להסתפק בניהול "מלחמה" שסיכוייה לפתור את המשבר קטנים, בהנחה ש – 5 שנים לניהול סכסוך זה יותר מדי "זמן חיים".

משרדנו רואה בייצוג המשפטי משום אתגר של ממש. אתגר בפתרון הבעיה שכן ניהולה בבית משפט הנו ה"פשט". ה"סוד" הנו סלילת הדרך לפתרון הסכסוך. ניצחון בפסק דין הוא מעולה, אך לא אם צריך להמתין לו שנים. לכן, השגת הסדרים דיוניים יצירתיים בבתי המשפט, אמנות "סגירת" התיק במעמד הדיון, או ליד האולם, הליכי מהו"ת וגישור וכמובן בוררות יצירתית עומדים כולם כהזדמנות של פז. זו בעינינו ליטיגציה אשר מתאימה יותר לעולם העסקים של היום.

בדיקה של דו"ח מנהלת בתי המשפט מלמדת כי:

"במהלך שנת 2017 נפתחו 813,858 תיקים לעומת 685,810 תיקים בשנת 2016 . בשנה זו נסגרו 321,859 לעומת 371,793 תיקים בשנת 2016. למלאי התיקים עומד על 549,459 נכון לסוף שנת 2017".[1] במלים פשוטות, ביום 1.1.2018 המתינו לשופטי ישראל למעלה מחצי מיליון תיקים לטיפול לפני שראשון התיקים לשנה זו נפתח. מדובר בכמות מסחררת לכ – 700 שופטים. לא סתם נטען כי העומס השיפוטי גובה מחירים כבדים. לא סתם נדרשים צדדים לעיתים ל 3  ו- 5 שנים בבתי משפט. לכן עסקים אשר יתכננו נכון את מהלכיהם מראש עשויים "לנצח את הסכסוך" יתר על המידה.

תכנון מוקדם מונע סכסוך

קביעת אסטרטגיה נכונה עשויה לחסוך הוצאות ניהול של 20% מן הסכסוכים ומניסיוני גם הרבה למעלה מכך, היא עשויה לשמור את ענייני החברה באופן פרטי במקום "לכבס את הכביסה המלוכלכת" מול עיני המתחרים. המתחרים גוזרים קופון אחר קופון ובחינם. מדיניות נכונה תשמור עליכם הדירקטורים שאחראים על מנהיגות החברה. כמובן שליווי משפטי על ידי עורכי דין בעלי אוריינטציה מתאימה הנו קריטי. והרי, אם על כל בעיה תסתכלו כ"על מסמר" הדבר יוביל לניהול הליכי ליטיגציה על מנת "לדפוק את המסמר". לעומת זאת, אם נשנה את הזווית ונסתכל על המשבר כהזדמנות לבחינה מחדש של היחסים העסקיים, ניתן יהיה לפרוץ לשדות חדשים של שיתוף או סיומה בהליך בוררות יעיל ומהיר ככל הניתן. לכן והיום במיוחד שיתוף תפקידו של עורך הדין הולך ומתמקד ביכולתו לפתור בעיות שכן ניהולן בבית משפט אינו מספיק ואין בו כדי להשביע דווקא את רצונו ומטרתו של הלקוח.

אז במה אתם בוחרים? עצות מעשיות למנהלים ודירקטורים בישראל

גבשו עם עורך דין העוסק ומיומן בפתרון סכסוכים מחוץ לבתי המשפט וגם בבתי משפט אסטרטגיה ניהולית מתאימה לפתרון סכסוכים מחוץ לבתי משפט; גבשו סעיפים מתאימים לחוזים עסקיים על בסיס הנוסחה: מו"מ – גישור – בוררות עם ערכאת ערעור או בוררות מתקדמת אחרת. חשוב לשים דגש על התחום הבינ"ל – סעיף בוררות ויישוב סכסוכים נכון עשוי למנוע התדיינות בבתי משפט זרים, בשפה זרה ובשיטת משפט זרה. זה ממש סעיף ה – 1,000,000$ ויש לנסח אותו עם עו"ד מיומן; מנו בעל תפקיד בחברה אשר יהא אחראי על ניהול הליכים לפתרון סכסוכים ותפקידו יהיה לפעול עם עורכי הדין של החברה במטרה לפתור סכסוכים ולמנוע אותם; בדקו באיזו מידה ניתן היום לסלול את הדרך לפתרון סכסוך המתנהל כבר בבית משפט להליכי גישור' או בוררות מתאימים – השופט/ת עשויים להעריך ולברך על יוזמה זו (לכל הפחות תזכו בנקודות זכות ואולי תנקו את השולחן מן הסכסוך; עקבו אחר היקף הוצאות משפטיות שנחסכו, זמן מנהלים שנחסך, כסף שנכנס מלקוחות וספקים עימם הייתם אמורים לריב ושמירת מוניטין הפירמה לעומת ניהול הליכי ליטגיציה אגרסיביים בבתי משפט על בסיס רבעוני;

יציאה לדרך החלטה אחת של הדירקטוריון בקביעת מתווה למניעה וטיפול בסכסוכים עסקיים עשויה לחסוך לפירמה 20% מן הסכסוכים, או מן ההוצאות הכרוכות בניהולם של סכסוכים רבים. בית המשפט הנו מקום לגיטימי לניהול סכסוכים, אך אינו דווקא המקום האפקטיבי לפתרון סכסוכים עסקיים. לדעתי, מקומם הטבעי של אלה בדרכים פרטיות, אינטימיות ויעילות יותר. כיום, רבים מאתנו יעדיפו הפעלת ביטוח בריאות פרטי, פניה לרופא, או בדיקה באופן פרטי, על פני המתנה של חודשים. סכסוכים עולים לדעתי בבריאות ולא רק בכסף. די בכך כדי להצדיק התייחסות דומה ושאיפה "לנצח את הסכסוך" בחכמה, במקום בהתשה וסיום בתשישות.

דירקטוריונים אשר יפנימו את התובנה כי סכסוכים ניתן לנצח "מחוץ לקופסא" ו"יפה שעה קודם" עשויים לא רק לסייע ולקדם את ענייני החברה, אלא גם להקטין את הסיכון כי בשעת משבר הם יעמדו חשופים בצריח. אין ספק כי מדיניות שכזו אינה תלויה בגודל החברה ובימים אלה הנה חובה של ממש. משרדנו עוסק אם כן בניהול הליכי ליטיגציה גם בבית משפט, אך תוך מתן עדיפות להליכים פרטיים לפתרון סכסוכים ובמיוחד ככל שניתן "מחוץ לקופסא". כמו כן אנו מלווים עסקים כיועצים משפטיים לפתרון סכסוכים "מחוץ לקופסא", טרם משפט ובחלופות לו. כמובן שבמקרים המתאימים ייצוג הלקוחות מתבצע בבית המשפט גם באופן ה"רגיל" ורק אם אין ברירה עדיפה על כך! [1] ראה באתר הנהלת בתי המשפט בקישור הבא: https://www.gov.il/BlobFolder/reports/statistics_annual_2017/he/annual2017.pdf

אודות

משרדנו מתמחה בייצוג לקוחות בהליכי בוררות עסקית, בינ"ל ובענף הבניה. עיון בפסקי הדין הניתנים בבתי המשפט בנוגע להליכי בוררות מלמד עד כמה הבנה מעמיקה בדיני בוררות מכריעה את הכף ולא די בהבנת התחום העסקי, תחום ליקויי הבניה, סכסוך שותפים, הפצה או סוכנות וכיו"ב. הדבר נכון גם כאשר מדובר בבוררות בינלאומית בה הבנת כללי בית הדין לבוררות כדוגמת אלה של ה – ICC אשר יצאו במהדורה חדשה בשנת 2012 או של ה – LCIA תכריע את סיכויי התיק, לעיתים במידה גדולה יותר מאשר הדיון בתחום המסחרי בו חלוקות דעות הצדדים.

צור קשר

מאמרים בנושא

עו"ד רונן סטי +פורסם בכלכליסט 19.10.17

עוד

לנצח את הסכסוך מחוץ ובין כתלי בית המשפט

מרצה: עו"ד רונן סטי, רונן סטי ושות' – לחץ להרחבה ל …

עוד

במקרה לא הכנותי מראש

עו"ד אריק שרבי מצ"ב מאמרו של עו"ד אריק שרבי , שפור …

עוד

בוררות הרופאים

עוד

צור קשר