סכסוכי שותפים עסקיים

סכסוכי שותפים עסקיים

יחסי שותפות דומים בטיבם ליחסי אחים. כאשר מסתדרים, המשפחה חוגגת; כאשר מסתכסכים, המשפחה נשחקת  ולעיתים, גם נהרסת.  בין אם מדובר בשותפות רשומה או שותפות שאינה רשומה, לטפל  בסכסוכי שותפים דרך בית משפט   משמעו  במקרים רבים התדיינות ארוכה, מתישה ויקרה,  לעיתים של שנים  עד לפסק דין. זאת, כאשר ברקע השותפים אינם שותפים והקרע ביניהם ייהפך להרסני. הדבר דומה לניתוח קשה שההחלמה ממנו  ארוכה  ולעיתים, חלקית בלבד. אכן אם אין ברירה זו הדרך הנכונה. ואולם משרדינו נוקט בגישה של ליטיגציה הסכמית  באופן החותר להשגת פתרונות אפקטיביים ללא צורך בהמתנה לסוף ההתדיינות בפסק דין סופי אחר שנים ארוכות. לצד זאת, אנו מאמינים בגישה מקצועית ולפי צורך אגרסיבית בבית משפט  כל עוד לא נמצא פתרון " מחוץ לקופסא".

כך, לדוגמא  במקרה  מסוים בין אחים יזמנו הליך בוררות. בפתח הבוררות יזמנו  הליך התמחרות הליך זה הביא תוך חודשיים  למסירת העסק לאחד האחים, תוך שמירת העסק מתפקד. בביהמ"ש היה עשוי הליך שכזה להיערך שנה, אם בכלל היה נותר העסק " בחיים". בהמשך, הופנו הצדדים לברר את  התביעות הכספיות בבוררות עניינית. כך, בגישה של ליטיגציה הסכמית נמצא פתרון ל-70% מן הבעיה.

סכסוכי שותפים חובקים היבטים מגוונים;

  1. הסכמות בע"פ;
  2. תכתובות חלקיות ;
  3. התנהלויות עסקיות פנימיות;
  4. הבנות בלתי אמצעיות;
  5. תכתובות  דואר אלקטרוני,  או אחרות;
  6. התחשבנויות כספיות פשוטות ומורכבות;
  7. קשת דינים של פקודת השותפויות כמו גם עשיית עושר ולא במשפט;
  8. שילוב עילות מסחריות;
  9. חוקי החוזים ולעיתים תיקי קניין ועוד;

לכן, התנהלות חכמה בשעת המשבר, ניסיונות אמתיים של מו"מ גישור ופניה לבוררות, או לבית משפט הנם קריטיים.

לעניין זה, גם אם  הליך מו"מ לא יניב פרי, הוא ילמד הרבה על הלך המחשבה של הצד שכנגד ויסייע רבות במשפט. אנשי עסקים ועו"ד שונים  אינם מודעים דווקא לפירות משא ומתן שלא סיים את הסכסוך. לעיתים מדובר ב"מכרה זהב" של ממש. מכאן שייצוג משפטי נכון בסכסוכי שותפות הנו חשוב ומכריע. התנהלות בשלבים אלה סוללת את הדרך לפתרון יעיל. משרדינו מתמחה בייצוג שותפים עסקיים ומציאת פתרונות אפקטיביים בבתי משפט, הליכי בוררות, גישור ומו"מ משפטי;

שותפים  רבים  מתאגדים באמצעות חברה. במקרה זה  תופס את מקומה של  פקודת השותפות חוק החברות משנת 1999 המטיל על השותפים חובות רגולטוריות שונות היונקות מתוכנו מחוק החברות ובכלל זה ניסוח תקנון חברה, חובות נושאי משרה, חובות דירקטורים שונות כולל חובות והגבלות שונות.

מארג זה של חובות וזכויות, של שותפים בשותפות, או בתאגיד אחר מחייב שילוב בין גישה אגרסיבית בבית משפט, או בעת ייצוג בבוררות ובין חשיבה משפטית. משרדינו מתמחה בייצוג וניהול סכסוכי שותפות בבית משפט, בבוררות ובהליכי ליטיגציה הסכמית  במטרה לנצח את הסכסוך!

 

צור קשר