בוררות בינלאומית ב- ICC

ה – ICC (ה – International Chamber of Commerce), לשכת המסחר הבין לאומית הנו ארגון העסקים העולמי המקיים פעילות בכ – 140 מדינות בעולם ובכללן ישראל. לארגון זה השפעה רבה על גופים המתווים את המדיניות הכלכלית בעולם כגון: ה – G-8, WTO, ה – OECD ואחרים.

בית הדין הבין לאומי לבוררות של ה – ICC, לשכת המסחר הבין לאומית נחשב בעיני רבים ובצדק למוביל בעולם בבפתרון סכסוכים עסקיים בין לאומיים בהליכי בוררות. אלוף במיל' אורן שחור הנו נשיא ICC – ישראל ומנכ"ל הארגון הנו מר ברוך מזור. מאז הוקם בית הדין הבינ"ל לבוררות של ה – ICC בשנת 1923 התנהלו בבית הדין יותר מ – 17,000 בוררויות. בשנת 2008 נפתחו 663 הליכי בוררות אשר היום מעורבים בהם 1,758 צדדים מ – 120 מדינות. פעילות הבוררות של ICC באה לענות על צרכי העידן הגלובאלי, שבו עסקים נדרשים לפתרון סכסוכים מהיר, יעיל וחשוב מכל - מקצועי. הליך הבוררות ב – ICC הוא הליך המוסדר בכללי בוררות בעלי מוניטין רב. מתכונת הכללים הקיימת כעת אושרה בשנת 1998, אם כי גם בימים אלה שוקדת ועדה מקצועית מיוחדת, ליד ועדת הבוררות הבינ"ל של הארגון בה נוטל חלק עו"ד רונן סטי מטעם ICC ישראל לשם הפקת לקחים ועדכון כללים אלו בהתאם. 

בשנת 2008 פורסמו כללי הבוררות הבינ"ל של ה – ICC בשפה העברית בעריכתו המקצועית של עו"ד רונן סטי. בשנת 2009 ראה אור ספרו על "בוררות בינ"ל ב – ICC/ מורה נבוכים לפרקליט" בהוצאת ICC – ישראל אשר זכה לתגובות וברכות אוהדות, לרבות מקרב בית המשפט העליון בישראל והקהילה המשפטית.

משרדנו עוסק רבות בהליכי הבוררות של ה- ICC מתוקף חברותו של עו"ד רונן סטי בועדת הבוררות הבינ"ל ובוועדות מקצועיות מטעמה ועריכת עיקר הפרסומים המקצועיים מטעם ארגון זה בישראל. עיסוק מרכזי זה מהווה נדבך חשוב עבור לקוחות המשרד הנדרשים לייצוג בהליכי אלה מחד ולאלו המבקשים למנות בורר ישראלי מטעמם בבוררות המתנהלת בין חברה ישראלית ובין חברה זרה, מאידך. במקרים אחרים ניתן ייעוץ משפטי לעורכי דין המייצגים לקוחותיהם בבוררות ICC. זה לא מכבר נתבקש עו"ד סטי לכהן כבורר בבוררות מסחרית – בינ"ל בגוף מכובד זה.

אחד מיתרונותיו הבולטים של בית הדין לבוררות של ה - ICC מצוי בבחינה מקדימה של פסק הבוררות. סעיף 27 לכללי הבוררות קובע כי טרם חתימת פסק הבוררות והוצאתו לאור על הבורורת להעבירו לבחינה מוקדמת של חברי הנהלת בית הדין בפריס. בחינה זו מבוצעת על ידי משפטנים מן השורה הראשונה בעולם. בסמכותם לערוך תיקונים צורניים בפסק (לדוגמה השלמת מועד סיומו) אך גם להעיר לבוררות הערות לגופו של הפסק מבלי להתערב בשיקול דעתו. בכך יש כדי לייתר את הצורך בערכאת ערעור דבר המקנה בטחון רב לצדדים. בשל כך אנו רואים את בוררות ICC כהליך בינ"ל מועדף.

אודות ה – ICC העולמי ובית הדין הבינ"ל לבוררות הפועל מטעמו ראה באתר האינטרנט של הארגון: http://www.iccwbo.org/ ולפנות למשרדנו.

 

צור קשר